KONCEPCJA ROZWOJU
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO „PROMYK” W GIŻYCKU„Przedszkole to ogródek, w którym rosnące rośliny to dzieci,
a nauczyciel jest ogrodnikiem dbającym i pielęgnującym ich rozwój”
- F.FroebelNasze przedszkole jest placówką oświatowo-wychowawczą prowadzoną przez Jolantę Trzcińską. Placówka mieści się przy ul. Smętka 22 w Giżycku. Nadzór pedagogiczny prowadzi Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Placówka funkcjonuje jako przedszkole 2- oddziałowe, w których dzieci bawią się i uczą w grupach zbliżonych wiekowo. Ramowy rozkład dnia ułożony jest zgodnie z zaleceniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Oferujemy dzieciom 3 posiłki dziennie przygotowywane przez kuchnię przedszkolną. Przy przedszkolu jest plac zabaw, z którego dzieci korzystają pod opieką nauczycielek, bawiąc się bezpiecznie na różnego rodzaju urządzeniach, co sprzyja wyzwalaniu wielokierunkowej aktywności.
Przedszkole zatrudnia nauczycielki posiadające wymagane kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciel przedszkola. Działalność edukacyjna przedszkola oparta jest na podstawie programowej MEN. Oferta programowa placówki uwzględnia pełny rozwój osobowości dziecka.
Przedszkole oferuje dzieciom uczestnictwo w społeczności lokalnej poprzez udział w spotkaniach, wycieczkach, uroczystościach i imprezach oraz konkursach, przeglądach o różnorodnej tematyce. Aktualności z życia przedszkola oraz nasze osiągnięcia i sukcesy promujemy poprzez stronę internetową placówki:
www.przedszkole-promyk.edupage.org oraz na facebooku.
Co nas wyróżnia ?
W naszym przedszkolu stosujemy nowoczesne metody oraz idee, które dają podstawę na lepszy start dziecka do dalszych sukcesów:
- Program wychowawczy „Pozytywna dyscyplina”,
- Twórcze rozwiązywanie problemów,
- Metody relaksacji,
- Muzykoterapię,
- Zajęcia z dramy,
- Bajkoterapię,
- Język angielski,
- Terapię sensoryczną i logopedyczną,
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Zintegrowane metody nauczania,
- Plan Daltoński,
- Program inteligencji emocjonalnej.
Plan Daltoński – Damy radę w przyszłości, bo uczymy się odpowiedzialności, współpracy i samodzielności.
Dlaczego Plan Daltoński?
W toku codziennej pracy z dziećmi zauważyłyśmy, że są one coraz mniej samodzielne, wykazują trudność w samodzielnym podejmowaniu decyzji, często oczekują na zachętę i aprobatę osoby dorosłej. Zauważyłyśmy, że dzieci klasyfikują inne dzieci względem zamożności, wyglądu, odmienności fizycznej czy umysłowej. Często jest to powodem wielu nieszczęść. By temu zaradzić widzimy potrzebę zmniejszania rywalizacji na rzecz rozwijania umiejętności współpracy, współdziałania z każdą osobą, bez względu na stopień sympatii.
Poszukując sposobów rozwiązania tych problemów uznałyśmy, że pomocną będzie idea Planu daltońskiego. Plan Daltoński to pełne otwarcie na potrzeby i możliwości dziecka. Celem tego systemu jest nauczyć dzieci dobrze używać swobody i odpowiedzialności. Metoda ta stawia na samodzielność dziecka wspierana przez nauczyciela, gdy nie może uporać się z problemem samo. Powszechnie wiadomo, że wszystko do czego dochodzimy sami jest łatwiejsze w zapamiętaniu.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem” - Konfucjusz
Pozytywna dyscyplina – Chcę być coraz bardziej odpowiedzialnym, zaradnym, pewnym siebie, empatycznym dzieckiem.
Nazwa metody składa się z 2 członów i każdy z nich jest tak samo ważny - jeden bez drugiego nie istnieje. Słowo dyscyplina odnosi się do uporządkowania oraz jasno określonych i przyjętych przez wszystkich zainteresowanych zasad i reguł, natomiast pozytywna przypomina o tym, że podstawą jakiegokolwiek wychowania są miłość i szacunek do siebie i do innych - bez nich nie można zbudować nic dobrego i trwałego.
Znaczenie słowa dyscyplina pochodzi od łacińskiego terminu „disciplina” oznaczającego „nauczanie” oraz „uczenie się”. Współczesne, negatywne znaczenie słowa dyscyplina, czyli posłuszeństwo, nie przystaje do łacińskiego terminu. Pozytywna Dyscyplina to pozytywne wyznaczanie reguł i uczenie dzieci tego, co uznajemy za ważne. To klasyczna metoda wychowawcza mająca swe korzenie w ideach austriackiego lekarza i psychologa Alfreda Adlera. To metoda rozumienia celów nieodpowiedniego zachowania dzieci i stymulowania współpracy bez użycia kar i nagród.
Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza, która zaspokaja podstawowe pragnienia by czuć, że jest się przynależnym i ważnym.
Opiera się na wzajemnym szacunku i empatii na 5 fundamentalnych zasadach:
- Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.
- Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca.; miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.
- Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, że dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości aby przetrwać i odnosić sukcesy.
- Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.
- Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.
Przełożenie tych zasad na praktykę:
- Wzajemny szacunek. Dorośli modelują szacunek do swoich potrzeb i wymagań sytuacji, będąc wymagającymi wobec dziecka, pozostając jednocześnie życzliwymi i pełnymi szacunku do potrzeb dziecka.
- Identyfikacja przekonań stojących za zachowaniami. Za każdym zachowanie dziecka kryje się pewne przekonanie, często błędne. Skuteczna reakcja na nieodpowiednie zachowanie dziecka możliwa jest właśnie dzięki zrozumieniu powodów, dla których dzieci robią to, co robią. Próba zmiany samego zachowania bez zmiany przekonań skazana jest na niepowodzenie.
- Efektywna komunikacja i umiejętności rozwiązywania problemów. Dyscyplina, która uczy i nie jest ani zbyt pobłażliwa, ani zbyt każąca.
- Koncentracja na poszukiwaniu rozwiązań, a nie karaniu.
- Stosowanie zachęcania zamiast pochwały. Zachęcanie zauważa wysiłek włożony w działanie i osiąganie postępów, a nie wyłącznie sukcesy. Zachęta buduje trwałe poczucie własnej wartości i sprawczości.
Rozwijanie inteligencji emocjonalnej - Bo emocje rządzą światem!
Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia, pełnią funkcję informacyjną, określając nasz stosunek do otaczającego świata.
W naszym przedszkolu pragniemy zapewnić wysokiej jakości program edukacyjny wczesnego dzieciństwa, dzięki któremu we wspierającej atmosferze dziecko rozumie swoje emocje, nauczy się prawidłowo rozpoznawać i reagować na nie oraz rozwinie swoje umiejętności społeczne. Dążymy do tego, aby dziecko wychodząc z naszego przedszkola miało rozwiniętą inteligencję emocjonalną i było wyposażone w szereg umiejętności emocjonalnych oraz społecznych, które staną się kluczem do osiągania sukcesów w każdej sferze jego późniejszego życia. Sama miłość rodziców to za mało.
NASZA OFERTA EDUKACYJNA
„Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im też dać czas na chodzenie” - F.Froebel
Plan daltoński to nauka o:
- wolności
- samodzielności
- współpracy
Organizujemy przestrzeń edukacyjną poprzez wizualizację:
- planu dnia
- dni tygodnia
- zadań do wykonania
- współpracy
Inteligencja emocjonalna
Prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka w wieku 3-6 lat jest kamieniem milowym, dzięki któremu dziecko będzie miało w przyszłości ułatwioną drogę do sukcesów na wielu płaszczyznach życia. Brak zdolności radzenia sobie z emocjami często jest czynnikiem hamującym bardzo zdolne dziecko. Nauczymy nasze przedszkolaki cennych umiejętności rozumienia, wyrażania i kontrolowania własnych emocji. Pokażemy im, jak ważne jest poszanowanie dla drugiego człowieka i budowania stabilnego poczucia własnej wartości.O gotowości pójścia dziecka do szkoły decyduje to, czy dziecko osiągnęło najważniejsze umiejętności wykształcone we wcześniejszych latach życia – wszystkie związane z inteligencją emocjonalną:
- wiara w siebie,
- ciekawość,
- intencjonalność,
- samokontrola,
- koleżeńskość,
- umiejętność porozumiewania się i współdziałania,
Korzyści:
- rozpoznawanie emocji w sobie oraz u innych,
- regulowanie swoimi emocjami,
- prawidłowe reagowanie na emocje innych,
- wykorzystywanie emocji do rozwiązywania problemów.
Język angielski
Rozwój globalizacji powoduje otwieranie się granic państw na różnorodne narodowości, dlatego kształtowanie kompetencji porozumiewania się z innymi ludźmi jest istotnym elementem w życiu człowieka. Umiejętność posługiwania się językiem obcym nowożytnym, a wczesna nauka spowoduje , że język obcy nabierze funkcję swobodnego narzędzia do komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Warto wykorzystać naturalne zdolności już od najmłodszych lat. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający odpowiednie kwalifikacje.
Korzyści:
- Rozwija umiejętności umysłowe
- Poprawia koncentrację
- Dobry fundament do dalszej nauki
- Wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych
Terapia tańcem i ruchem
Jest kreatywną formą terapii skoncentrowanej na uzyskaniu harmonijnego ciała z umysłem poprzez ruch i rytm w celu osiągnięcia integracji emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej. Jest środkiem ułatwiającym przeżywanie zablokowanych emocji i uczeniem się wyrażania uczuć, zarazem tych pozytywnych i negatywnych. Odpowiednio dobrana muzyka może sprawić wyzwalanie emocjonalnych procesów, a także pobudzać do aktywności emocjonalnej, zwłaszcza tej, która dotyczy konfliktowych przeżyć.
Korzyści:
- poprawa relacji między rówieśnikami
- podniesienie poziomu wrażliwości emocjonalnej
- podniesienie otwartości na drugą osobę
- lepsze rozumienie własnych uczuć
Warsztaty naukowo – badawcze
Dziecko przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokajanie tej ciekawości są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te dają okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki, a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
Korzyści:
- przybliżanie podstawowych zjawisk fizycznych, matematyki i logiki w formie zabawy, która angażuje, wciąga i zachwyca, rozszerza horyzonty myślowe
- rozwijanie myślenia krytycznego, przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania, stawiania pytań, wyciągania wniosków
Warsztaty kulinarne
Wspólne przygotowywanie potraw zachęca i dowartościowuje dziecko dając mu satysfakcję podczas degustacji wykonanych samodzielnie „dzieł”. Zapraszani fachowcy od zdrowego żywienia a także członkowie rodzin przygotowują z dziećmi sałatki, przetwory z warzyw i owoców oraz wypieki zdrowych smakołyków.
Nasze posiłki urozmaicamy proponując dzieciom:
- szwedzki stół
- naturalne soki
- dodatki do potraw w postaci ziaren i zieleniny
Korzyści:
- kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych
- to nauka, która zaprocentuje w przyszłości
Zajęcia z dramy
Drama to metoda wspierająca nauczanie. Dziecko wchodząc w rolę odgrywa poprzez wysiłek fizyczny i emocjonalny to, co jest w nim.
Korzyści:
- wcześniej dorośleją
- stają się śmielsze, odważne, twórcze
- rozpoznają emocje i sposoby radzenia sobie z nimi
Korzyści:
- wcześniej dorośleją
- stają się śmielsze, odważne, twórcze,
rozpoznają emocje i sposoby radzenia sobie z nimi.
Techniki relaksacji
To kształcenie m.in. uważności- co się dzieje z nami, wokół nas w chwili obecnej, bez oceniania z życzliwością i ciekawością. Ta umiejętność pomaga nam zastępować automatyczny, szkodliwy sposób reagowania reakcjami bardziej świadomymi.
Korzyści:
- lepsze radzenie sobie z trudnymi emocjami
- lepsza koncentracja uwagi,
- bardziej świadomy odbiór tego, co zachodzi w chwili obecnej bez oceniania,
- empatia, wyrozumiałość w stosunku do innych
- naturalna zdolność rozwiązywania konfliktów
- znaczny spadek lęku
- poprawa samooceny
- zdolność do relaksu
Bajkoterapia
Bajki i baśnie wykorzystuje się w celach terapeutycznych, edukacyjnych, relaksacyjnych. Dziecko poznaje kulturę, obyczaje, historię, uczy się rozumieć świat, rozwija wyobraźnię. Bajka wyzwala różnego rodzaju emocje, pozwala odreagować napięcia oraz zaspokajać podstawowe potrzeby, spojrzeć na problem z innej strony.
Korzyści;
- oddziałują na psychikę poprzez identyfikację z bohaterem
- pozwalają rozpoznać wewnętrzne potrzeby dziecka oraz dają sposoby radzenia sobie z nimi
- wspierają rozwój osobowości dziecka poprzez wyjaśnianie pojęć, odczuć, doznań
- zachęcają do pokonywania trudności oraz do nawiązywania pozytywnych relacji z innymi oraz światem przyrody
Terapia integracji sensorycznej
Określana jest mianem „naukowej zabawy”. Jest terapią ruchem. Polega na rozwijaniu prawidłowego odbioru i analizy bodźców pochodzących z otoczenia poprzez zmysły zewnętrzne oraz płynące z ciała. Podczas zajęć dziecko wzmacnia więzi społeczne, rozpoczyna naukę umiejętności życiowych. Zajęcia prowadzi certyfikowany terapeuta.
Korzyści:
- podniesienie umiejętności koncentracji uwagi
- zwiększenie sprawności ruchowej
- usprawnianie grafomotoryki
- usamodzielnianie
- dotarcie do potencjału dziecka
- indywidualne podejście, stawianie wyzwań podnosi samoocenę dziecka
Terapia logopedyczna
Logopedia zajmuje się kształtowaniem mowy, zapobieganiem zaburzeniom mowy i ich usuwaniem, troską o kulturę żywego słowa. Terapia obejmuje oddziaływanie korekcyjne w zakresie zaburzonych czynności mowy poprzez ćwiczenia wspomagające artykulację, ćwiczenia oddechowe, zabawy stymulujące językowy rozwój, ułatwiający mówienie, czytanie i pisanie. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze specjalnością logopedia.
Terapia korekcyjno-kompensacyjna
To oddziaływanie o charakterze pedagogicznym nastawione na pomoc dziecku wykazującemu trudności rozwojowe w celu niwelowania przyczyn i objawów niepowodzeń w nauce, podwyższaniem samooceny dziecka i motywacji do dalszego działania. Terapia dąży do wszechstronnego rozwoju zdolności poznawczych i percepcyjno-motorycznych dziecka. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze specjalnością – terapia korekcyjno-kompensacyjna.
Twórcze myślenie
- Rozwijanie wyobraźni
Wyobraźnia jest bardzo pomocna w życiu codziennym. Dzięki niej nie umielibyśmy przewidywać konsekwencji naszych działań. Im lepiej rozwinięta wyobraźnia tym lepiej jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy oraz im zapobiegać. Odgrywa szczególną rolę w nauce. Dzięki niej możemy łatwiej zapamiętywać różne rzeczy.
A to niektóre ze sposobów jej rozwijania:
- Dzień bez zabawek
- Konstruowanie z odpadów
- Co by było, gdyby…
- Dokończ zdanie…
- Zabawy w teatr
- Inspiracje plastyczne i muzyczne
- Słuchanie muzyki, bajek, opowiadań
- Nauka gry w warcaby i szachy
Rozwija pamięć, koncentrację, logiczne myślenie. Uczy umiejętności godzenia się z przegraną. Stanowi doskonałą rozrywkę na ciekawie spędzanie wolnego czasu.
- System edukacji PUS
Pomyśl- Ułóż- Sprawdź = to system, który łączy naukę, zabawę i samokontrolę. Poszerza i utrwala wiedzę rozwijając aktywność poznawczą dziecka w procesie samokształcenia. Uczy wytrwałości w dążeniu do celu. Służy do nauki, zabawy i terapii indywidualnej
- Zabawy fundamentalne
Zabawy fundamentalne niosą za sobą wielki potencjał rozwojowy. Podstawę stanowią 2 założenia:
- koncepcja H.Gardnera – teoria 8 rodzajów inteligencji, która zakłada, że jeśli będziemy aktywnie wspierać dziecko, ma ono większe szanse na to, by optymalnie rozwinąć różne rodzaje inteligencji;
- miłość, poczucie bezpieczeństwa oraz zabawa są niezbędne aby w umyśle dziecka powstały wspomniane wyżej podstawy czyli fundamenty dobrego rozumienia i postrzegania świata;
- Fundamenty te kształtują się do 6-go roku życia.
- Metoda TOC
Uczy krytycznego myślenia. Dziecko odkrywa i nazywa związki przyczynowo-skutkowe: „jeśli…to…”. Określa logiczne konsekwencje zdarzeń – pomaga to w nabyciu umiejętności przewidywania następstw własnego zachowania czy podjętych decyzji. Osoba posiadająca krytyczne myślenie lepiej radzi sobie w życiu nie tylko z nadmiarem informacji, potrafi podejmować decyzje wyważone i korzystne dla siebie – będzie świadomym konsumentem i obywatelem.
- Metoda projektu
Dzieci, przy wsparciu nauczycielki, samodzielnie inicjują, planują, wykonują i oceniają realizację przyjętych zadań. Metoda projektu pozwala rozwijać zainteresowania dzieci, integrować grupę. Uczy rozwiązywania problemów, aktywnego słuchania, skutecznego komunikowania się, organizowania pracy, zdobywania poczucia własnej wartości.
Udział w projekcie angażuje jednocześnie umysł i emocje, co sprzyja lepszemu zaangażowaniu w działanie.
- Gry planszowe
Gry planszowe są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Dziecko uczy się poprzez zabawę i nie jest do tego zmuszane. Ta forma nauki jest najbardziej skuteczną i efektywną, dzięki temu, że sprawia jednocześnie przyjemność. Gry uczą przestrzegania ogólno przyjętych zasad. Kształtują przez to odpowiednie zachowania społeczne. W czasie gry dziecko uczy się przyjmować porażki ze spokojem i godnością. Zapraszamy rodziców z dziećmi do udziału w grach planszowych organizowanych w ramach działającego w przedszkolu Klubiku Rodziców.
Zajęcia dodatkowe:
w ramach opłaty stałej:
- Rytmika
- Język angielski
- Katecheza (na życzenie rodziców)
- Terapia logopedyczna
- Terapia sensoryczna
płatne przez rodziców:
- Aikido
- Szachy
- Szkółka dobrych manier
SYSTEM DIAGNOZOWANIA ROZWOJU DZIECI
Etap 1. Wrzesień\październik
Diagnoza wstępna. Nauczyciel gromadzi informacje o dziecku na temat jego rozwoju: od rodziców, podczas obserwacji zabaw, zajęć w czasie całego pobytu w przedszkolu. Swoje spostrzeżenia odnotowuje na arkuszach obserwacji.
Etap 2. Październik
W trakcie trwania diagnozy wstępnej, nauczyciel po rozpoznaniu predyspozycji i problemów dziecka, rozpoczyna udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i informuje o tym dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola decyduje o tym, czy taka pomoc dziecku jest wystarczająca, czy jednak wymaga ono pogłębionej diagnozy pedagogicznej i kieruje dziecko na badania do Poradni PP. Mając wskazówki do dalszej pracy z dzieckiem, w porozumieniu z rodzicami, organizuje wsparcie rozwoju dziecka w formie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych..
Etap 3. listopad
Podsumowanie diagnozy wstępnej i zapoznanie rodziców z jej wynikami. Ustalenie kierunków dalszej pracy wychowawczo-dydaktycznych z uwzględnieniem mocnych i słabych stron dzieci. Opracowanie przez nauczyciela indywidualnych programów kompensacyjno-korekcyjnych dla dzieci z trudnościami. Zapoznanie rodziców z tym programem. Organizowanie pracy indywidualnej z odnotowywaniem postępów w rozwoju dziecka.
Etap5. Marzec\kwiecień
Przeprowadzenie powtórne diagnozy pedagogicznej.
Etap 6. Kwiecień
Sporządzenie informacji o gotowości szkolnej dziecka na druku MEN-I/54/2 i przedłożenie jej dyrektor przedszkola do zatwierdzenia. Zapoznanie rodziców z wynikami diagnozy końcowej i wydanie tej informacji za potwierdzeniem odbioru.
EWALUACJA PRACY OPIEKUŃCZO- WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA
Ewaluację wewnętrzną przeprowadzamy co roku. Przeprowadza ją powołany zespół nauczycieli i dotyczy wybranego obszaru pracy przedszkola w celu wydania opinii o wartości naszej pracy. Dokonywana jest poprzez systematyczne, jawne zbieranie i analizowanie informacji o tej pracy w odniesieniu do znanych kryteriów wartości. Ewaluacja to refleksja nad tym, co robimy, dlaczego to robimy i jaka jest wartość tego co robimy. Wyciągnięte wnioski pozwalają wyeliminować błędy i poprawić jakość pracy przedszkola i osiągnięcia dzieci. To uświadomienie sobie potrzeby zmiany. To refleksja nad własną pracą pedagogiczną. Jej wyniki są podstawą planowania i rozwoju placówki.
Przyjęta uchwałą
Rady pedagogicznej przedszkola
w dn.30.08.2019r.